Nie da się zaprzeczyć temu, że kątowniki stalowe są powszechnie wykorzystywane w różnych dziedzinach. Sprawdzają się zwłaszcza w świecie budowlanym i konstrukcyjnym, choć można je stosować też w innych sferach, jak chociażby przy produkcji umeblowania. Oczywiście kątownik nie musi być wykonany wyłącznie ze stali. Bardzo powszechnie spotyka się również warianty wytwarzane z aluminium, które są lżejsze, często tańsze i mogą z powodzeniem zastępować swoje stalowe odpowiedniki w różnorodnych scenariuszach użytkowych. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć.
Rodzaje kątowników spotykanych na rynku
W przypadku kątownika stolarskiego mamy do czynienia nie tyle z elementem konstrukcyjnym, co z narzędziem pomiarowym, pomagającym w konkretnych pracach i obróbce materiałów. Taki kątownik może być metalowy, ale całkiem często spotyka się modele wykonane z tworzywa sztucznego czy drewna. Standardowy kątownik stalowy określa się też często mianem ślusarskiego. Tu zakres opcji do wyboru jest szeroki, ponieważ są one oferowane w różnych grubościach i sprawdzają się znakomicie podczas trasowania powierzchni metalowych. Należy też odnotować kątowniki nastawne oraz uniwersalne. Pozwalają one na wykonywanie pomiarów w różnych zakresach, te o uniwersalnym charakterze sprawdzą się również jako poziomnice.
Kątowniki budowlane
Stalowe modele kątowników występują w dwóch podstawowych wariantach. Niektóre służą do wykonywania pomiarów i wyznaczania kątów, inne natomiast są elementami konstrukcyjnymi, które można docinać i montować w zależności od potrzeb. Ważne jest, aby odróżnić te dwie kategorie, ponieważ łączy je nazwa oraz kontekst, ale ich charakter i rola są zgoła odmiennie. Kątownik właściwy do użycia w charakterze materiału określa się też mianem kątownika hutniczego zaliczanego do grupy okuć budowlanych. Można tu wymienić kątowniki kotwowe, łącznikowe, gięte czy też kątowniki konsolowe lub belkowe. Wiele z nich sprawdza się także przy pracach ciesielskich, w tym przy montowaniu więźb dachowych.
Dobry kątownik budowlany – skąd go wziąć?
Na rynku działa wiele sklepów oraz hurtowni zajmujących się sprzedażą kątowników. Należy jednak sięgać w pierwszej kolejności do tych źródeł, które mają w swoich zasobach wyselekcjonowany towar o sprawdzonej jakości. Jest tak w przypadku internetowej hurtowni e-Armet.pl, która handluje kątownikami od lat. – Posiadamy w asortymencie zarówno kątowniki stalowe, odpowiednie chociażby do prac ciesielskich, jak też kątowniki oraz inne profile aluminiowe, użyteczne przy ściankach działowych czy sufitach podwieszanych – mówi pan Przemysław, ekspert ds. produktów. – Oznacza to, że klienci mogą znaleźć u nas uniwersalny zakres elementów konstrukcyjnych – kończy specjalista. Trzeba dodać, że koszt zakupu tych artykułów nie jest wysoki, co przekłada się na spore zainteresowanie konsumentów.