Rozważasz zakup pieca retortowego do palenia ekogroszkiem, a może już masz taki sprzęt? W obu przypadkach bardzo ważne jest poznanie najważniejszych parametrów paliwa, którym zamierza się palić. Takie cechy mogą mieć bowiem spory wpływ na poziom ogrzania domu, zużycie opału czy też nawet kondycję pieca. Dowiedz się więcej o cechach, z którymi możesz zetknąć się podczas zamawiania ekogroszku.
Wartość opałowa
Ten parametr to nic innego jak kaloryczność, którą podaje się w MJ/kg. Dzięki podaniu tej informacji na opakowaniu bądź w opisie produktu można dowiedzieć się, jaka ilość energii zostanie wydzielona przy spaleniu jednego kilograma opału. Im wyższa jest ta wartość, tym wyższa jest też wydajność paliwa. Dobrej jakości ekogroszek powinien mieć wartość opałową na poziomie minimum 24MJ/kg. Materiał o nieco niższej kaloryczności może sprawdzić się w przypadku palenia w piecu latem, gdy łatwiej jest ogrzać dom bądź potrzebna jest jedynie gorąca woda.
Zawartość popiołu
Podczas zakupu ekogroszku warto zwrócić uwagę również na zawartość popiołu. Zasadniczo im niższa jest ta wartość, tym mniej pracy będzie się miało przy wybieraniu popiołu i czyszczeniu pieca. Za zadowalający wynik można uznać parametry na poziomie 6%. Taka liczba oznacza, że zawartość substancji niepalnych opału powinny wynieść nie więcej niż 6% jego masy. Warto pamiętać też, że małe ilości popiołu oznaczają także niższą emisję szkodliwych substancji do atmosfery.
Zawartość siarki
Dla osób dbających o środowisko ten parametr powinien być wyjątkowo ważny. To właśnie siarka obecna w spalanych paliwach jest w dużej mierze odpowiedzialna za zanieczyszczenie powietrza. Ponadto ten pierwiastek w dużych ilościach może prowadzić do korozji pieca. W przypadku ekogroszku za optymalną wartość uważa się maksymalnie 1%. Dobrej jakości opał tego typu nie powinien przekraczać pod tym względem 2%. Ekogroszek workowany sprzedawany przez firmę SAM-BUD-ROL ma zawartość siarki na poziomie poniżej 1% i parametr ten w niektórych przypadkach mieści się nawet w granicy 0,2-0,6%.
Zawartość wilgoci całkowitej
Maksymalna dopuszczalna wilgotność dla dobrej jakości ekogroszku wynosi 12%. Warto jednak zwrócić uwagę na opał o niższych wartościach tego parametru, jeśli tylko ma się taką możliwość. Jest to dość istotne, ponieważ wysoka zawartość wilgoci sprawi, że ekogroszek nie będzie się dobrze palił. Obniżona wydajność może z kolei przełożyć się na zwiększenie kosztów ogrzewania domu. Ponadto długotrwałe palenie wilgotnym opałem ma zły wpływ na stan pieca, który może zacząć rdzewieć.
Zdolność spiekania
Pod dość tajemniczo brzmiącym parametrem kryje się zdolność opału do przechodzenia pod wpływem wysokich temperatur w stan plastyczny i tworzenia tzw. spieków. W przypadku ekogroszku zaleca się stawianie na towar, którego zdolność do spiekania nie przekracza 20 RI. Wyższe wartości oznaczają spowolnione spalanie i wiążą się z koniecznością częstszego usuwania spieków.