Pomimo prawidłowej higieny jamy ustnej oraz regularnych wizyt w gabinetach dentystycznych niekiedy może dojść do powstania stanu zapalnego w miazdze zębowej. Jedyną metodą na jego usunięcie w takiej sytuacji jest leczenie kanałowe, które dla większości osób kojarzy się z bólem. Nowoczesne metody leczenia stomatologicznego pozwalają jednak uniknąć tych przykrych doświadczeń. Na czym więc one polegają w przypadku leczenia kanałowego?
Czym jest leczenie kanałowe zębów?
Leczenie kanałowe zębów, nazywane także endodontycznym, konieczne jest do przeprowadzenia, kiedy dochodzi do zapalenia miazgi, wypełniającej komorę zębową oraz kanały. Jedyną, skuteczną metodą na pozbycie się stanu zapalnego jest bowiem usunięcie objętej nim miazgi zęba, a następnie wypełnienie jej miejsca specjalistycznym materiałem, zapobiegającym rozwojowi bakterii oraz pełniącym funkcję uszczelnienia.
Pojawiający się stan zapalny miazgi zęba najczęściej jest wynikiem nieleczonej próchnicy lub bakterii znajdujących się w ubytkach zębowych. Objawia się on nadwrażliwością chorego zęba na zmiany temperatury, nacisk, a także opukiwanie.
Dlaczego najlepiej wybierać gabinety stomatologiczne, gdzie kanałowo leczy się zęby pod mikroskopem?
Leczenie kanałowe zębów wymaga dużej precyzji oraz dokładności ze strony stomatologa. Podczas wykonywania zabiegu należy bowiem usunąć wszelkie zmiany próchnicze, a następnie dostać się do komory i kanałów zębowych, w celu usunięcia miazgi i dokładnego oczyszczenia wnętrza chorego zęba. Dlatego też nowoczesne gabinety stomatologiczne bazującego na najlepszych dostępnych metodach wykorzystują podczas leczenia endodontycznego mikroskopy, które dzięki powiększonemu obrazowi pozwalają dokładniej dotrzeć do wszystkich ujść kanałów zębowych, udrożnić je, a także wypełnić.
W związku z tym tak przeprowadzone leczenie jest skuteczniejsze i zmniejsza ryzyko konieczności powtórnego leczenia kanałowego nazywanego także reendo. Osobom chcącym przeprowadzić leczenie kanałowe pod mikroskopem w Gdyni, polecamy skorzystanie z usług gabinetu DentalSand, wyposażonego w profesjonalny sprzęt najnowszej generacji, dzięki któremu wizyty u stomatologa przestają kojarzyć się wyłącznie z przykrą koniecznością.
Czy leczenie kanałowe zębów boli?
Leczenie kanałowe zębów polega na ingerencji w niezwykle mocno unerwioną tkankę. Dlatego przeprowadzane jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Wobec tego nie trzeba obawiać się bólu w trakcie jego trwania. Należy jednak pamiętać, że po wykonaniu zabiegu leczony ząb przez pewien czas może być nieco bardziej wrażliwy. Dolegliwości te można jednak złagodzić ogólnodostępnymi środkami przeciwbólowymi.
Stan wrażliwości zęba nie powinien się jednak nasilać, a także trwać zbyt długo. Dlatego jeśli po około tygodniu od przeprowadzonego leczenia kanałowego, wciąż odczuwalny jest ból, należy ponownie zgłosić się do dentysty, gdyż mogą być to objawy stale rozwijającego się stanu zapalnego.