Osoba dowiadująca się o chorobie nowotworowej musi uporać się nie tylko z fizycznymi objawami, ale także z dźwigająca duży ciężar psychiką, która gra tutaj rolę kluczową. Nie od dzisiaj wiadomo, że w przypadku zwalczania jakiejkolwiek choroby, to właśnie nastawienie pacjenta, pozwala na o wiele szybszy powrót do zdrowia. Pacjent, który ma siłę do walki jest też o wiele bardziej odporny na ból i chętniej podejmuje się różnych form leczenia, które zdecydowanie lepiej znosi, co znacznie przyczynia się do poradzenia sobie z chorobą i jej zwalczenia.
Dlaczego psychoonkologia jest tematem pomijanym, a tak niezbędnym w rzeczywistości?
Psycholog onkologiczny jest bardzo często pomijany, w przypadku pacjentów, którzy zmagają się z chorobami nowotworowymi. Musimy jednak zdać sobie sprawę, że to właśnie psychika jest kluczowa, aby poradzić sobie z nową sytuacją i tym samym zdecydowanie lepiej reagować na leczenie. Człowiek, który wszystkie emocje ma adekwatne do zaistniałej sytuacji, potrafiący zrozumieć i zaakceptować ją ma o wiele większą odporność fizyczną, co jest kluczowe i niezbędne w walce z chorobą nowotworową.
Pomoc dla rodziny
Psychoonkologia to nie tylko pomoc dla samego pacjenta, ale także dla jego bliskich. Należy mieć na uwadze i nie zapominać o osobach otaczających pacjenta, bo to oni dopingują go do walki o własne zdrowie i najczęściej z nim rozmawiają. Ponadto, bliscy pacjenta muszą poradzić sobie ze strachem, bólem i rozczarowaniem, a także z bezsilnością. Psycholog onkologiczny potrafi pokierować rozmową tak, aby bliski pacjenta potrafił nazwać te emocje, zaakceptować i tym samym pomóc pacjentowi choremu na nowotwór.
Psychika, kluczem do wyzdrowienia
Psychika jest najważniejszym elementem, który daje siłę i chęci do walki. Kiedy nie potrafimy poradzić sobie z emocjami lub wyciszamy je to niestety jesteśmy zdecydowanie mniej odporni. Należy, więc jeśli chodzi o walkę z chorobą nowotworową skupić się na odbudowie nie tylko zdrowia fizycznego, ale także skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologicznej. To przyczyni się do pełnego wyzdrowienia oraz o wiele lepiej pacjent zareaguje na leczenie. Droga do pełnego wyzdrowienia jest bowiem bardzo trudna i kręta. Kluczem więc jest tutaj przygotowanie się na nią, aby za wszelką cenę móc walczyć o lepsze jutro. Niewątpliwie psychoonkologia może więc pomóc choremu odzyskać siły, aby móc zawalczyć o siebie, a bliskim chorego dać wiedzę, jak rozmawiać z osobą cierpiącą na chorobę nowotworową. Jest to kluczowe w przypadku pełnego wyzdrowienia.