Dłonie to części ciała intensywnie eksploatowanie każdego dnia, przez co narażone są na liczne urazy i przeciążenia. Nikt z nas nie wyobraża sobie nawet jednego dnia, w którym nie byłyby potrzebne. Praktycznie każda czynność, czy to w domu, czy w pracy zawodowej wymaga użycia dłoni. Jeżeli więc w ich obrębie pojawia się ból, nic dziwnego, że wzbudza to ogromny niepokój. Dolegliwości pojawiające w okolicach dłoni lub nadgarstków potrafią mieć sporo różnych przyczyn. Te części ciała złożone są z wielu nerwów, mięśni, ścięgien oraz drobnych kości. Stanowią dosyć delikatną strukturę, dlatego nietrudno o ich złamanie, zwichnięcie czy innego rodzaju urazy. Jeżeli towarzyszy Ci ból dłoni, przede wszystkim powinieneś udać się od specjalisty, aby zdiagnozował jego przyczynę, następnie konieczne mogą być kolejne kroki, takie jak rehabilitacja dłoni Warszawa, stosowanie leków przeciw zapalnych czy nawet operacja. Jakie są najczęściej występujące dolegliwości rąk?
Najczęstsze przyczyny bólu nadgarstków
Towarzyszą Ci dolegliwości bólowe przy silnym chwycie, występujące w okolicy kości promieniowej? Zauważasz bolesne przeskakiwanie ścięgien oraz osłabienie sprawności i ruchomości dłoni? Objawy te mogą wskazywać na chorobę De Quevaria, inaczej nazywaną zaciskającym zapaleniem pochewek ścięgien prostowników. Jej przyczyną są głównie przewlekłe urazy oraz przeciążenia – na przykład spowodowane codziennym wykonywaniem powtarzających się czynności. Jeżeli pochewki ścięgien są trwale drażnione, może to doprowadzić do powstania stanu zapalnego, wtedy dochodzi do obrzęku oraz ucisku, co powoduje ból. Na chorobę tą narażone są osoby pracujące w zawodzie malarza, murarze czy muzycy. Aby zdiagnozować tę przypadłość, lekarz może wykonać badanie palpacyjne lub zdjęcie RTG. Dobre efekty przynosi też USG. Leczenie choroby ma głównie charakter zachowawczy. Stosuje się rehabilitacje, zastrzyki ze sterydami czy usztywnianie kciuka za pomocą stabilizatora. W ostateczności można zdecydować się na zabieg chirurgiczny.
Ból nadgarstka może też pojawić się po złamaniu kości łódeczkowatej. Jest to jedna z ośmiu kości nadgarstka, która bywa najbardziej podatna na złamania. Uważa się, że aż 80% wszystkich złamań kości w obrębie dłoni, dotyczy właśnie jej. Do urazu może dojść w różnych sytuacjach, na przykład przy upadku na wyprostowaną dłoń przy zgiętym nadgarstku. Zdiagnozowanie tej przypadłości jest dosyć trudne – zazwyczaj wykonuje się zdjęcie RTG, badanie rezonansem magnetycznym czy też badanie fizykalne. Osobom ze złamaną kością łódeczkowatą towarzyszy silny ból po zewnętrznej stronie nadgarstka, obrzęk, tkliwość oraz ograniczenie ruchomości. Chociaż stan taki nie wymaga operacji, niezbędne jest uruchomienie dłoni w gipsie na okres od 6 do 12 tygodni. Jeżeli doszło do złamania z przemieszczeniem, dodatkowo konieczne jest nastawianie. Po zdjęciu gipsu warto zdecydować się na intensywną rehabilitację, dzięki której możliwy jest całkowity powrót do zdrowia.
Jeszcze inną przyczyną bólu w okolicach dłoni jest pojawienie się ganglionu. Jest to twarda narośl, która wyraźnie wystaje ponad powierzchnię skóry – w zależności od przypadku, może on być mały i ledwo wyczuwalny lub bolesny, powodując duży dyskomfort. Jeżeli ganglion jest wyraźnie widoczny stanowi nie tylko problem medyczny, ale też natury estetycznej. W jego wnętrzu znajduje się galaretowata treść, która powstaje w wyniku nadmiernej produkcji płynu stawowego. Ten rodzaj torbieli może powstać praktycznie na całym ciele, jednak najczęściej pojawia się w okolicach stawów narażonych na urazy i przeciążenia.