rehabilitacja po endoprotezie kolana

Endoproteza kolana- to wszczepienie sztucznego stawu, polega na wycięciu chorych części stawu w kolanie i zastąpieniu ich protezą. Zabieg jest bezpieczny, ponieważ proteza wykonana jest z przyjaznych dla organizmu biomateriałów czyli tworzyw plastikowych i metalowych.

Protezę wszczepia się podczas zabiegu chirurgicznego zwanego endoprotezoplastyką. Wprowadzony implant ma za zadanie wypełnienie ubytków, które powstały w stawie kolanowym, przywrócenie jego funkcjonalności oraz dbanie o właściwą koordynację ruchową.

Operacja ta trwa około dwóch godzin i odbywa się pod ogólnym lub częściowym znieczuleniem tak aby pacjent nie odczuwał bólu. Kolano otwarte zostaje od przodu i wyjęte zostają uszkodzone elementy. W pierwszym etapie dzięki stawowi próbnemu określa się możliwość ruchową a także można wprowadzić ewentualne poprawki. Po dobraniu rozmiaru oraz uzyskaniu zamierzonego efektu w warunkach ruchowych stawów mocuje się implant. Po wszczepieniu protezy wprowadzone zostają dreny, których zadaniem jest odprowadzenie nadmiernej ilości krwi oraz ograniczenie wystąpienia stanu zapalnego w miejscu operacji.

kontuzja kolana

Po każdej operacji mogą wystąpić powikłania, które mogą wydłużyć regenerację a także mają wpływ na powrót do możliwości ruchowych. W wypadku endoprotezoplastyki kolana można spotkać się z następującymi powikłaniami:
*Odczuwalny mniejszy lub większy ból oraz wystąpienie opuchlizny w obrębie kolana,
*Obluzowanie się lub zwichnięcie protezy,
*Wystąpienie zakrzepicy żył, uszkodzenie naczyń krwionośnych lub zatorowość płucna,
*Blizna na skórze, która może wpłynąć na mobilność oraz elastyczność stawów,
*Wystąpienie alergii na części z których zbudowana jest endoproteza lub na składniki, które zawiera środek znieczulający.
Ze względu na różnorodność przypadków w jakich stosuje się protezy wyróżniamy trzy kryteria podziału endoprotezy stawu kolanowego:
*Zakres zmian chorobowych:
-endoproteza całkowita inaczej totalna- polega na wymianie kości udowej, piszczelowej oraz rzepki
-endoproteza częściowa inaczej jednoprzedziałowa- polega na wymieniu najbardziej uszkodzonej części stawu po jednej ze stron,
*Sposób zamocowania protezy:
-proteza bezcementowa- polega na mocowaniu bezpośrednio w kości,
-proteza cementowa- polega na mocowaniu za pomocą cementu kostnego,
-proteza hybrydowa- polega na mocowaniu jednego elementu bezpośrednio w kości, a drugiego za pomocą cementu kostnego.
*Stopień wiązania elementu piszczelowo-udowego:
-proteza niezwiązana,
-proteza półzwiązana,
-proteza zawiasowa.

Endoproteza kolana wykorzystywana jest jeśli dotychczasowe leczenie innymi sposobami nie przynosi efektów a choroba postępuje i powoduje dalsze uszkodzenia stawu. Zanim jednak wszczepimy endoprotezę warto pomyśleć najpierw o zabiegu artroskopowym, który polega na naprawie uszkodzonych chrząstek stawowych lub łąkotek kolana bez zbytniego ich obciążenia.

Jak po większości operacji również po wszczepieniu protezy w staw kolanowy rozpoczyna się rehabilitacja. Rehabilitacja po endoprotezie kolana rozpoczyna się fizjoterapią ambulatoryjną do której realizacji stosuje się szyny automatyczne CPM oraz ćwiczenia bierne. Proste ćwiczenia pozwalają na przygotowanie pacjenta i jego stawu na dalszą część rehabilitacji.

rehabilitacja kolana

Aby uzyskać pełny poziom sprawności rehabilitacja powinna trwać minimalnie 3 miesiące. Rehabilitacja pooperacyjna ma za zadanie zwiększyć siły mięśniową oraz mobilność struktur, które odpowiedzialne są za funkcjonalność kolana. W początkowym etapie należy ćwiczyć mięśnie dwugłowy oraz czterogłowy uda. Ćwiczenia te powinny być wykonywane w pozycji leżącej lub siedzącej. Kolejny etap to stawianie pierwszych kroków oraz wchodzenie i schodzenie po schodach.

Częstym zaleceniem po wszczepieniu endoprotezy kolana są ćwiczenia sensomotoryczne lub dodatkowe techniki terapeutyczne jak na przykład suche igłowanie, mają one za zadanie odbudować czucie powierzchowne i głębokie w obszarze, który był operowany czego efektem są prawidłowe funkcje nerwowo-mięśniowe. Po upływie czasu fizjoterapeuci zwiększają poziom trudności ćwiczeń. Do treningu chodzenia dochodzi z czasem jazda na rowerze stacjonarnym. Należy pamiętać aby podczas rehabilitacji uważać na niepożądane powikłania takie jak obrzęk oraz silny ból.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here