Staw skokowy

Po kontuzji stawu skokowego wskazana jest rehabilitacja, która pozwoli w miarę sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie wrócić do pełnej sprawności. Ćwiczenia na wzmocnienie stawu skokowego powinny być dobrane adekwatnie do rodzaju kontuzji. Pod uwagę trzeba wziąć, jakie struktury uległy uszkodzeniu i w jakim stopniu. Największe korzyści przynosi trening, który jest odpowiednio dobrany do potrzeb i fizycznych możliwości. Sprawdź, jak wzmocnić staw skokowy, by wrócić do stanu sprzed urazu i nie nabawić się komplikacji.

Kiedy można zacząć robić ćwiczenia na staw skokowy?

Każdy przypadek jest inny, niektóre kontuzje stawu skokowego są mniej, a inne bardziej poważne. Dlatego trudno jednoznacznie powiedzieć, na jakim etapie można rozpocząć rehabilitację. Dla przykładu ćwiczenia po skręceniu stawu skokowego najczęściej można zacząć wykonywać już po ok. 3 dniach od zaistnienia urazu1. Ale już robiąc ćwiczenia na staw skokowy po złamaniu na tak wczesnym etapie, zamiast sobie pomóc, możemy nawet zaszkodzić. Dlatego przed rozpoczęciem domowej rehabilitacji stawu skokowego należy udać się do fizjoterapeuty, który przygotuje odpowiedni plan treningowy.

Proces wzmacniania stawu skokowego – przebieg

Rehabilitację na ogół rozpoczyna praca nad koordynacją. Chodzi o to, by pacjent wypracował zmysły poczucia własnego ciała w przestrzeni. Z pozoru proste ćwiczenia na koordynację przyczyniają się do poprawy ogólnej sprawności fizycznej2.

Gdy ruchy będą w pełni skoordynowane, można przejść do ćwiczeń siłowych i rozciągających. Z biegiem czasu należy wdrażać coraz większe obciążania, jednak starając się unikać przeciążeń. Widać zatem, że samemu może być trudno prowadzić swoją własną rehabilitację stawu skokowego, jeśli nie ma się żadnej wiedzy dotyczącej tego, jak to robić w prawidłowy sposób2.

Ćwiczenia na wzmocnienie stawu skokowego – jakie warto robić?

Wzmacnianie stawu skokowego powinno być stopniowe. Jest to szczególnie ważne, gdy po urazie chory staw był odciążany podczas chodzenia, a pacjent głównie odpoczywał. Ogólna zasada postępowania jest taka, że zaczyna się od najprostszych ruchów i stopniowo zwiększa intensywność wykonywanych ćwiczeń.

Staw skokowy – ćwiczenia. Przygotowaliśmy kilka przykładów ćwiczeń, które są rekomendowane pacjentom po urazach stawu skokowego1:

  • wykonywanie zgięcia grzbietowego i podeszwowego,
  • ćwiczenia rozciągające z taśmą oporową,
  • unoszenie się na palcach stóp z podparciem o krzesło,
  • masaż stopy piłką golfową,
  • ćwiczenia na stabilizacje stawu skokowego z poduszką sensoryczną,
  • wykonywanie prostych ruchów stopą w wodzie,
  • jazda na rowerze stacjonarnym.

Ćwiczenia na wzmocnienie stawu skokowego powinny być dobierane indywidualnie, z uwzględnieniem potrzeb pacjenta.

Co robić, gdy ćwiczenia stawu skokowego sprawiają ból?

Przy wykonywaniu ćwiczeń stawu skokowego nie powinno się przekraczać granicy bólu3. Oznacza to, że w momencie, gdy dolegliwości bólowe zaczną się nasilać, przerywamy dane ćwiczenie. A to może się zdarzyć w szczególności, gdy kontuzja wystąpiła niedawno.

Trzeba mieć też świadomość, że regularnie wykonywane ćwiczenia wzmacniające staw skokowy także mogą sprawić, że ból, który przed rehabilitacją był praktycznie nieodczuwalny, po zakończonym treningu zacznie mocno dawać się we znaki. W takim przypadku można sięgnąć po leki do stosowania miejscowego o przeciwbólowym działaniu.

Do objawowego leczenia bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego oraz leczenia stanu zapalnego występującego po tępych urazach o znacznym nasileniu w obrębie małych i średnich stawów czy struktur okołostawowych zastosować można Diky 4%. Jest to aerozol na skórę z wygodnym aplikatorem, który umożliwia precyzyjny sposób dawkowania. Diky zawiera diklofenak, czyli substancję o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym4.

Leczenie z udziałem Diky nie powinno trwać dłużej niż 7–8 dni. Po tym czasie wskazana jest konsultacja z lekarzem4.

Bibliografia:

  1. Aptowicz J., Biernat, Biernat U. i in., Fizjotrepia po skręceniu stawu skokowo-goleniowego, Centrum Rehabilitacji Ruchowej im. Stefana Bołoczko.
  2. Kaźmierczak U., Kwiatkowski S., Radzimińska A. i in., Leczenie zachowawcze skręcenia stawu skokowego w świetle najnowszej literatury, Journal of Education, Health and Sport, 2017.
  3. Łęgosz P., Sarzyńska S., Małdyk P., Podstawowe zasady postępowania w leczeniu zachowawczym urazów związanych z rekreacyjnym uprawianiem sportu, Z praktyki ortopedy, Nr 15, 2019.
  4. Witryna: https://www.dikyspray.pl/ (dostęp: 2022.01.12.).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here