plac zabaw

Plac zabaw to miejsce, które kochają wszystkie dzieci. To też miejsce lubiane przez rodziców, którzy mogą odpocząć zapewniając jednocześnie dziecku zdrową porcję ruchu i dobrej zabawy. Żeby jednak tak było, place zabaw powinny być zaprojektowane z uwzględnieniem szeregu przepisów, co potwierdzają atesty. Jakie sprawdzają się w przestrzeni publicznej? Z jakich urządzeń powinny się składać?

Rozwój fizyczny przez zabawę

Korzyści, jakie zapewniają place zabaw, nie sposób przecenić. Przede wszystkim jest to wysiłek fizyczny i ruch, co jest ważne dla zdrowia i prawidłowego rozwoju każdego dziecka (i nie tylko). Place zabaw, zwłaszcza te duże, które są dostępne w przestrzeniach publicznych zapewniają dostęp do różnorodnych konstrukcji, z których każda wymaga innych użycia innych mięśni. Rozwijają także równowagę, umiejętność balansowania, skakania, wiszenia itp. Jest tez dowiedzione, że pewne czynności, takie jak na przykład bujanie się dobrze wpływają na rozwój psychiczny dzieci, na przykład pomagają w koncentracji, czy poznaniu, wyczuwaniu własnego ciała.

O tym, jak wielkie znaczenie mają place zabaw, przekonaliśmy się szczególnie ostatnio, podczas trwającej pandemii koronawirusa. Podczas gdy ograniczone zostały wyjazdy, a placówki zapewniające zabawę i różne imprezy dla dzieci zostały zamknięte place zabaw zapewniły dzieciom chociaż minimum kontaktu z rówieśnikami i pozwoliły rozładować zgromadzone w domach nadwyżki energii.

Jednak gdy dla rodziców ważny jest zdrowy rozwój fizyczny i bezpieczeństwo, to dla dzieci liczy się głównie dobra zabawa. Dlatego ważne, żeby publiczne place zabaw posiadały dużo ciekawych i zróżnicowanych konstrukcji, a także, żeby były estetyczne i przyjazne dla najmłodszych.

publiczny plac zabaw urwis

Publiczny plac zabaw Urwis, fot. Ogrodosfera.pl

Jaki powinien być plac zabaw? Co mówią przepisy prawa?

Wymagania odnoszące się do jakości i bezpieczeństwa na placach zabawach zostały określone w normie PN-EN 1176 z 2009 roku, gdzie szczegółowo zdefiniowano, jak powinno prezentować się to miejsce, by bawiące się na nim dzieci nie były narażone na uszczerbki na zdrowiu. Pamiętajmy jednak, że samo wykonanie placu zabaw w zgodzie z obowiązującymi normami nie wystarcza, gdyż równie ważne są regularne kontrole oceniające stan poszczególnych konstrukcji. 

To niezwykle istotne, bo wszelkie sprzęty po pewnym czasie ulegają zużyciu, czy to przez bawiące się dzieci, czy korozję wywołaną przez niekorzystne warunki pogodowe. Nie można też wykluczyć, że pojawią się akty wandalizmu, co może w sposób znaczący osłabić stan niektórych konstrukcji.

plac zabaw sloneczny relaks nad jeziorem

Plac zabaw Słoneczny Relaks nad jeziorem, fot. Ogrodofera.pl

Idealny plac zabaw – co powinno się w nim znaleźć?

Normy bezpieczeństwa są absolutnie najważniejsze, lecz żeby plac zabaw był atrakcyjnym miejscem dla wszystkich, czyli starszych i młodszych dzieci powinien zapewniać dostęp do odpowiednich dla danego wieku konstrukcji. 

Nie może w nim oczywiście zabraknąć piaskownicy, która jest dobra dla dzieci w każdym wieku. Podczas zabawy w piasku u dziecka rozwija się zmysł dotyku, a różne inne zadania, na przykład związane z przewracaniem do góry dnem wypełnionych foremek, doskonalą precyzję i koordynację ruchów. 

Na placu zabaw muszą znaleźć się huśtawki. Występują pod postacią dwóch różnych konstrukcji – huśtawka wahadłowa dla dwóch lub więcej osób i klasyczna. Ta pierwsza ma ważną rolę w kształtowaniu mięśni nóg, ale też wzmacnia inne części ciała, na przykład obręcz barkową. Klasyczna huśtawka jest bardzo popularna. Ma ogromne znaczenie dla rozwoju psychofizycznego, zwłaszcza w zakresie utrzymywania równowagi i koordynacji ruchów. Pozytywny wpływ na te zdolności ma też karuzela tarczowa, która jest przeznaczona nawet dla młodszych dzieci, oczywiście, gdy jest przy nich rodzic. 

hustawka wagowa

Huśtawka wagowa na sprężynach, fot. Ogrodosfera.pl

Nie może też zabraknąć zjeżdżalni, która towarzyszy dziecku od najmłodszych lat aż do dojrzałości. Na nowoczesnych placach zabaw znajdziemy też zestaw gimnastyczno-sprawnościowy, czyli konstrukcja składająca się z kilku elementów – lin, trapu, ukośnych i poziomych drabinek oraz poprzecznych platform. Lubiane przez dzieci są też duże konstrukcje z połączonych ze sobą lin, służące do wspinania się. Przykłady takich placów zabaw można znaleźć na przykład tutaj https://ogrodosfera.pl/publiczne-place-zabaw-hyland.

linarium

Linarium, fot. Ogrodosfera.pl

Place zabaw muszą więc być przede wszystkim bezpieczne, ale także atrakcyjne dla każdego – starszego i młodszego – dziecka. pamiętajmy jednak, że młodsze dzieci powinny korzystać z tych atrakcji pod nadzorem rodziców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here