Zadbany pies to szczęśliwy pies, czyli jak dbać o higienę czworonoga

Pies do pełni zdrowia i dobrego samopoczucia przede wszystkim potrzebuje zdrowej, prawidłowo zbilansowanej diety i odpowiedniej dawki ruchu. Jednak nie mniej ważna jest właściwa pielęgnacja pupila. Jak dbać o higienę zwierzęcia? 

Każdy pies jest inny i wymaga innej pielęgnacji. Wynika to z rasy zwierzęcia, jego stylu życia, a także sposobu żywienia. Możemy jednak wyróżnić ogólne zasady higieny psów, które powinny stanowić podstawę indywidualnego planu pielęgnacyjnego. 

Regularne wyczesywanie to podstawa

Bez względu na to, czy pies ma długą, czy krótką sierść, przynajmniej raz w tygodniu należy ją porządnie wyczesać. Psy ras takich jak Yorkshire terrier, golden retriever czy chart afgański należy wyczesywać codziennie. Niektóre rasy dodatkowo wymagają podcinania włosów. Długa sierść szybko się kołtuni i filcuje. W kołtunach zaś mogą zbierać się zanieczyszczenia, które będą podrażniać skórę, doprowadzając nawet do uciążliwych dla zwierzęcia stanów zapalnych. 

Porządna kąpiel

Podstawą pielęgnacji psa jest regularna kąpiel. Częstotliwość kąpieli zależy m.in. od:

  • długości sierści – im jest dłuższa, tym częściej trzeba myć psa,
  • aktywności i sposobu bytowania – innej pielęgnacji będzie potrzebował pies kanapowiec, wychodzący tylko na spokojne spacery, a innej pies sportowiec.

Przyjmuje się, że dorosłego psa powinno kąpać się nie częściej niż co 3-6 miesięcy. Częstszych kąpieli potrzebują wyłącznie psy tych ras, które charakteryzują się wyjątkową strukturą sierści. Ponadto zwierzę warto opłukać po każdym wejściu do rzeki, morza czy stawu, aby usunąć ewentualne zanieczyszczenia. 

Do kąpieli należy używać wyłącznie kosmetyków przeznaczonych specjalnie dla psów – pH skóry czworonoga różni się od pH skóry człowieka, dlatego szampony dla ludzi są nieodpowiednie dla zwierząt. Na rynku znajdziemy produkty odpowiednie dla psów długowłosych, z krótką sierścią oraz z problemami dermatologicznymi.

Jak pielęgnować uszy?

Uszy to jedna z najwrażliwszych części ciała u psa. Prawidłowa pielęgnacja psich uszu ma istotne znaczenie w kwestii ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia zwierzęcia. Nieodpowiednia pielęgnacja może przyczynić się do rozwoju bakterii i grzybów, powodujących stany zapalne. Psie uszy należy regularnie przeglądać. Wszelkie zaczerwienienia, obrzęki, bolesność, przykry zapach czy obecność wydzieliny są powodem do niepokoju i są wskazaniem do wizyty u weterynarza. Do higieny uszu psa wykorzystuje się specjalne preparaty dostępne w sklepach zoologicznych.

O czym jeszcze pamiętać?

Duże znaczenie ma również prawidłowa higiena jamy ustnej. Psie zęby należy czyścić codziennie, najlepiej po ostatnim posiłku, specjalną szczoteczką i pastą przeznaczoną dla czworonogów. W diecie psa powinny znaleźć się odpowiednie przysmaki, które będą usuwać osad i zapobiegną odkładaniu się kamienia nazębnego. Nieodpowiednia pielęgnacja psiej jamy ustnej może prowadzić do rozwoju chorób dziąseł i zębów.

Higiena i pielęgnacja psa to również:

  • dbanie o oczy zwierzęcia – wydzielinę z kącików oczu należy usuwać wacikiem nasączonym przegotowaną wodą lub roztworem sody fizjologicznej,
  • obcinanie pazurów – szczególnie tzw. piątego pazura, który może boleśnie ranić opuszki.

Do pielęgnacji psa należy używać wyłącznie specjalistycznych preparatów dostępnych w sklepach zoologicznych. Szeroki wybór takich produktów oferuje sklep Zoona.pl. Jego propozycją są delikatne szampony dla psów, produkty przeznaczone do czyszczenia zębów, obcinaczki do pazurów, szczotki, trymery oraz inne kosmetyki i akcesoria pielęgnacyjne. Wszystkie produkty pochodzą od znanych i cenionych marek – takich jak Micromed, Vetfood, czy PETOSAN.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here